full list of finalists

ORCHESTRAL WORK OF THE YEAR

Title

Concerto for clarinet and orchestra

Composer

Lachlan Skipworth

Performed by

West Australian Symphony Orchestra, Ashley Smith soloist, Baldur Bronnimann conductor

Title

Dramatis Personae - Music for Trumpet and Orchestra

Composer

Brett Dean

Performed by

Håkan Hardenberger, soloist, Brett Dean conductor, Sydney Symphony Orchestra

Publishers

Hal Leonard/Boosey & Hawkes Group obo Bote Bock Der Boosey Hawkes Bote Bock Gm

Title

Elastic Band - for solo improvised violin and orchestra

Composers

Elena Kats-Chernin and Jon Rose

Performed by

Jon Rose with Adelaide Symphony Orchestra, Ilan Volkov conductor

Title

Jandamarra -Sing for the Country

Composer

Paul Stanhope

Librettist

Steve Hawke

Performed by

Brett Weymark, Simon Lobelson, Singers and Dancers of the Yilimbirri Ensemble, Gondwana Choirs and Sydney Symphony Orchestra

 

INSTRUMENTAL WORK OF THE YEAR

Title

Piano Trio 'The Village'

Composer

Carl Vine

Performed by

Sitkovetsky Trio

Publishers

Hal Leonard Australia Pty Ltd/Faber obo Faber Music Ltd

Title

Shadow Box (Concert Version)

Composer

Damian Barbeler

Performed by

Genevieve Lacey and James Crabb

Title

The Nightingale and the Rose

Composer

Paul Grabowsky

Performed by

Paul Grabowsky and Genevieve Lacey with the Flinders Quartet

Publisher

J Albert and Son Pty Ltd

Title

The Secret Noise

Composer

Damien Ricketson

Performed by

Ensemble Offspring



vocal/CHORAL work of the year

Title

Afterwards

Composer

Stephen Adams

Performed by

Sydney Chamber Choir & Claire Edwardes

Title

How Shall We Sing in a Strange Land?

Composer

Joseph Twist

Text

Oodgeroo Noonuccal

Performed by

National Youth Choir of Australia. Australian Boys Choir & The Vocal Consort

Title

Mass of Deliverance

Composer

Dan Walker

Performed by

Leichhardt Espresso Chorus, Sydney Brass, Michelle Leonard conductor

Title

The Riders

Composer

Iain Grandage

Text

Alison Croggon, based on the novel by Tim Winton

Performed by

Victorian Opera



JAZZ WORK OF THE YEAR

Title

Love Like a Curse

Composer

Paul Grabowsky

Performed by

Monash Art Ensemble (MAE)

Publisher

J Albert and Son Pty Ltd

Title

Mujing

Composers

Simon Barker, Carl Dewhurst, Bae Il-Dong, Riley Lee, Matt McMahon and Phil Slater 

Performed by

Simon Barker (drums), Carl Dewhurst (guitar), Bae Il-Dong (vocalist), Riley Lee (shakuhachi), Matt McMahon (piano), and Phil Slater (trumpet)

Title

Music for Average Photography

Composer

Mace Francis

Performed by

Mace Francis Orchestra (MFO)

Title

Pius Bartosik

Composer

Daniel Susnjar

Performed by

Daniel Susnjar Afro-Peruvian jazz group



performance OF THE YEAR

Performer

Ashley William Smith soloist, West Australian Symphony Orchestra, Baldur Bronnimann conductor

Title

Concerto for Clarinet and Orchestra

Composer

Lachlan Skipworth

Performer

Michael Keiran Harvey

Title

Luz meridional, Twenty-four Études for Pianoforte, no. 411

Composer

Andrián Pertout

Performer

Synergy Percussion

Title

Beauty Will Be Amnesiac Or Will Not Be At All

Composer

Anthony Pateras

Performer

West Australian Symphony Orchestra, Michael Stern conductor

Title

Concerto for Orchestra

Composer

Carl Vine




award for excellence
by an organisation

Gondwana Choirs for the 2014 artistic program, and significant contribution to Australian music since 1989

Moorambilla Voices for the 2014 program and contribution to musical life in remote New South Wales

Sydney Chamber Choir for 40 years of outstanding contribution to Australian choral music

Synergy Percussion for 40 years of Synergy percussion in 2014



AWARD FOR EXCELLENCE
by an individual

Jeanell Carrigan for resurrecting the piano music of Meta Overman

Julian Day for excellence in researching, broadcasting and presenting the work of Australian musicians to a broad national and international public on broadcast and print media outlets

Peter Knight for leadership, composition, performance and curation

Ross Edwards for his contribution to Australian chamber music



AWARD FOR EXCELLENCE
in music education

Lorraine Milne for sustained contribution to music education

Moorambilla Voices for education work in North West New South Wales

Sydney Symphony Orchestra for TunED-Up!

Topology for Top Up music education program

 




AWARD FOR EXCELLENCE
IN a regional area

Boyd and Alison for Coalface 2014

Moorambilla Voices for Moorambilla Voices Program 2014

New England Conservatorium of Music for New England Sings!

Tyalgum Music Festival for 2014 activity



AWARD FOR EXCELLENCE
IN experimental music

Darrin Verhagen for activity/projects

Jon Rose, Ensemble Offspring, Speak Percussion for Ghan Tracks

Luke Johnson for Ornate Boredom Machine

Richard Johnson for the SoundOut Festival of Experimental and Improvised Music



AWARD FOR EXCELLENCE IN jazz

Alister Spence, Christopher Cantillo and Joe Williamson for Begin

Julien Wilson for recording and touring associated with the establishment of Lionsharecords

PBS 106.7FM for The Young Elder of Jazz Commission

Peter Knight for leadership, composition, performance, curation

 


Site Menu

Search the Website

Login