Finalists announced for 2016 Art Music Awards

Tuesday, 19 Jul 2016

APRA AMCOS and the Australian Music Centre (AMC) are delighted to announce the finalists for the 2016 Art Music Awards. The list of finalists, which covers 11 categories, reflects the diversity of contemporary art music written, composed and performed in 2015.

The Art Music Awards is the only event of its kind in Australia to recognise the works that are brought to life by dedicated musicians, individuals, educators and arts organisations all over the country.

From jazz compositions and large-scale symphonic pieces, to vocal, chamber and instrumental works and experimental projects, the exciting finalists on this list represent the best of the best from 2015.

Finalists in multiple categories include composers Elliott Gyger, Paul Grabowsky and Andrew Schultz. They join a number of other recognised composers, performers and groups including Paul Stanhope, Ensemble Offspring, Speak Percussion, Claire Edwardes and Moorambilla Voices.

A number of first-time finalists have been commended this year including Catherine Milliken, Louise Devenish, Kate Neal, Tristan Coelho, Laurence Pike and Mike Nock, Natalie Williams, Erik Griswold, Semaphore band and dancers, Goldner String Quartet, Andrée Greenwell, and SCEGGS Darlinghurst.

“The people included in these lists, and indeed across all the nominations lodged, represent our champions, and those who champion our champions. The names of those established and emerging, in cities and in regional areas, show that we have much to celebrate in the Australian art music sector,” said John Davis, CEO of the AMC.

The Award for Distinguished Services to Australian Music (as determined by the APRA Board of Directors) will be announced prior to the event. There is also an award for each Australian state or territory from one of the 11 national categories listed below.

The 2016 Art Music Awards will be presented at the Plaza Ballroom in Melbourne on Tuesday 16 August, hosted by Jonathan Biggins and with a live performance program curated by Gabriella Smart.

APRA AMCOS and the AMC would like to extend congratulations to all of the finalists for the 2016 Art Music Awards

2016 ART MUSIC AWARDS FINALISTS 

Presented by APRA AMCOS and AMC

Vocal / Choral Work of the Year 

Title:                             Fly Away Peter
Composer:                   Elliott Gyger
Text:                             Pierce Wilcox, after the novel by David Malouf
Performed by:              Sydney Chamber Opera

Title:                             Le Molière Imaginaire, for eight voices
Composer:                   Andrew Schultz
Text:                             Timothy Knapman, after the final scene of Molière's 'Le Malade Imaginaire'
Performed by:              I Fagiolini

Title:                             Malala
Composer:                   Paul Jarman
Performed by:              PLC Sydney Chamber Choir and soloists

Title:                             Paradise, five songsfor soprano, cello and piano
Composer:                   Andrew Schultz
Performed by:              Felicitas Fuchs (soprano), Qin Li-Wei (cello) and Bernard Lanskey (piano)

Jazz Work of the Year

Title:                             Beginning and End of Knowing
Composed &   
Performed by:              Laurence Pike and Mike Nock

Title:                             Nyilipidgi
Composer:                   Paul Grabowsky and the Young Wägilak Group
Performed by:              Paul Grabowsky, the Young Wägilak Group and the Monash Art Ensemble
Publisher:                    J Albert & Son

Title:                             Spiel
Composed &            
Performed by:              Paul Grabowsky and Niko Schäuble
Publisher:                    J Albert & Son

Title:                             Water Pushes Sand
Composers:                 Erik Griswold
Performed by:              Erik Griswold, Vanessa Tomlinson, Australian Art Orchestra and Sichuan musicians

Instrumental Work of the Year                                 

Title:                             Patañjali
Composer:                   Michael Kieran Harvey
Performed by:              Michael Kieran Harvey, Arabella Teniswood-Harvey and Eugene Ughetti with yoga asana by Arjun von Caemmerer

Title:                             read/write error
Composer:                   Tristan Coelho
Performed by:              Ensemble Offspring

Title:                             Saudade
Composer:                   Natalie Williams
Performed by:              Doric String Quartet and Pavel Haas Quartet

Title:                             Semaphore
Composer:                   Kate Neal
Performed by:              Semaphore band and dancers

Orchestral Work of the Year

Title:                             Darkest Light
Composer:                   Mary Finsterer
Performed by:              Monash Academy Orchestra

Title:                             Earth Plays
Composer:                   Catherine Milliken
Performed by:              Bavarian Radio Orchestra, Fiona Campbell, soloist, Peter Rundel, conductor

Title:                             From Joyous Leaves
Composer:                   Elliott Gyger
Performed by:              Arcko Symphonic Ensemble, Zubin Kanga, soloist, Timothy Phillips, conductor

Title:                             Jerusalem (after Blake)
Composer:                   Georges Lentz
Performed by:              Sydney Symphony Orchestra, David Robertson, conductor
Publisher:                     Hal Leonard/Universal Edition

Performance of the Year

Performer:                   Goldner String Quartet
Title:                             String Quartet no. 3
Composer:                   Paul Stanhope

Performer:                   Semaphore band and dancers
Title:                             Semaphore
Composer:                   Kate Neal

Performer:                   Louise Devenish
Title:                             Electroacoustic Music For One Percussionist
Composers:                 Warren Burt, James Hullick, Stuart James, Andrián Pertout and Lindsay Vickery

Performer:                   Sydney Chamber Opera
Title:                             Fly Away Peter
Composer:                   Elliott Gyger

Award for Excellence by an Organisation

Arcko Symphonic Ensemble for presenting From Sorrowing Earth, a celebration of Nigel Butterley
Ensemble Offspring for 2015 activities and sustained services to Australian music for 20 years
Speak Percussion for their 2015 Program: Performance, Commissions, Collaborations and Education
The Music Show (ABC Radio National) for promotion, discussion and analysis of Australian music over 25 years

Award for Excellence by an Individual

Andrée Greenwell for her work as composer and Artistic Director of Green Room Music
Claire Edwardes for performance, advocacy and artistic leadership
Peter Knight for sustained contribution through composition, performance and leadership
Ros Dunlop for her sustained contribution to Australian music for over 30 years

Award for Excellence in Music Education

Artology for the Fanfare Competition
Australian Art Orchestra for the Creative Music Intensive residency project
Queensland Music Festival for the Cape York Instrumental Program
SCEGGS Darlinghurst for the Compose 120 Projects 

Award for Excellence in a Regional Area

Moorambilla Voices for the Moorambilla Voices 2015 Tenth Anniversary Season
Queensland Music Festival for Under This Sky, a large scale production in the community of Logan
TURA New Music for the 2015 Reflection Tour to regional, remote and very remote Australia
Tyalgum Music Festival for the 2015 Tyalgum Music Festival

Award for Excellence in Experimental Music

Clan Analogue for Intone: Voice Abstractions
Decibel for After Julia program
Leah Barclay for WIRA River Listening
Speak Percussion for 2015 Music Program

Award for Excellence in Jazz

Alister Spence Trio for CD recording Alister Spence Trio: Live
Australian Jazz Real Book for the Australian Jazz Real Book
Mark Isaacs for sustained contribution over four decades and 2015 Queensland Regional Tour
WA Youth Jazz Orchestra for an outstanding 2015 annual program


Learn more about the Art Music Awards


Site Menu

Search the Website

Login