full list of finalists

Work of the Year:
Instrumental

Title

Aerea

Composer

Mary Finsterer

Performed by

Monash Art Ensemble

Title

Inferno

Composer

Elliott Gyger

Performed by

Michael Kieran Harvey

Title

String Quartet No 2

Composer

Matthew Hindson

Performed by

Elias String Quartet

Publishers

Hal Leonard Australia Pty Ltd obo Faber Music Ltd

Title

String Quartet No 5

Composer

Andrew Ford

Performed by

Australian String Quartet



WORK OF THE YEAR:
orchestral

Title

Compassion

Composers

Nigel Westlake and Lior Attar*

Performed by

Lior and Sydney Symphony Orchestra conducted by Nigel Westlake

Publisher

Mushroom Music Pty Ltd*

Title

Golden Years

Composer

James Ledger

Performed by

Margaret Blades and the West Australian Symphony Orchestra, conducted by Otto Tausk

Title

Lake Ice: (Missed Tales No 1)

Composer

Mary Finsterer

Performed by

Kees Boersma and the Sydney Symphony Orchestra, conducted by Jessica Cottis

Title

The Last Days of Socrates

Composers

Brett Dean with text by Graeme Ellis

Performed by

Melbourne Symphony Orchestra and Chorus conducted by Simone Young, Peter Coleman-Wright soloist

Publishers

Hal Leonard Australia Pty Ltd obo Boosey and Hawkes




WORK OF THE YEAR:
vocal/CHORAL

Title

From a Black Sky

Composer

Sandra France

Text

Helen Nourse

Performed by

 The Street, with Orchestra conducted by David Kram

Title

Last Words

Composer

Andrew Ford

Text

Tim Winton, Dorothy Porter, et al.

Performed by

Jane Sheldon and the Seraphim Trio

Title

MOON: an Epic Song of Love

Composer

Gordon Hamilton

Text

Venero Armanno

Performed by

The Australian Voices conducted by Gordon Hamilton

Title

The Pomegranate Cycle

Composer

Eve Klein

Text

Eve Klein

Performed by

Eve Klein




WORK OF THE YEAR:
jazz

Title

Everything Here Is Possible

Composers

Alister Spence and Myra Melford (GEMA)

Performed by

Alister Spence and Myra Melford

Title

Happy

Composer

Quentin Angus

Performed by

Quentin Angus, Alon Tayar, Bambam Rodriguez & Ari Hoenig

Title

Network of Lines

Composer

Tilman Robinson

Performed by

Tilman Robinson, Peter Knight, Callum G’Froerer, Erikki Veltheim, Judith Hamann, Brett Thompson, Berish Bilander, Sam Zerna and Hugh Harvey

Title

Tall Tales

Composer

Paul Grabowsky

Performed by

Monash Art Ensemble

Publisher

J Albert & Son Pty Ltd



performance
OF THE YEAR

Performer

Arcko Symphonic Ensemble, conducted by Timothy Phillips 

Title

Icy Disintegration

Composer

Annie Hsieh

Performer

Elias String Quartet

Title

String Quartet No 2

Composer

Matthew Hindson

Publishers

Hal Leonard Australia Pty Ltd

Performer

Kees Boersma and Sydney Symphony Orchestra conducted by Jessica Cottis

Title

Lake Ice: (Missed Tales No 1)

Composer

Mary Finsterer

Performer

Melbourne Symphony Orchestra and Chorus conducted by Simone Young, soloist Peter Coleman-Wright

Title

The Last Days of Socrates

Composers

Brett Dean with text by Graeme Ellis

Publishers

Hal Leonard Australia Pty Ltd obo Boosey and Hawkes



award for excellence
by an organisation

Arcko Symphonic Ensemble for 2013 activities

Australian Art Orchestra for touring, community building, recording, creativity & leadership

Chamber Made Opera for commissioning & presenting cutting-edge chamber opera

Frequency Oz for 2013 activities




AWARD FOR EXCELLENCE
by an individual

Carl Vine for exemplary contribution to Musica Viva Australia in 2013 as Artistic Director, and to the wider arts and cultural industry

Catherine Crock for The Hush Collection, Volumes 1-13

David Montgomery for AMEB percussion project

Kim Waldock for contribution to music education in Australia




AWARD FOR EXCELLENCE
in music education

Cathy Aggett for new Australian art songs for low voice

Karen Carey for the MLC School (Sydney) Opera House Concert 2013 plus a legacy of 25 years of concerts and commissions

Topology for their music education program “Top Up”

West Australian Symphony Orchestra for 2013 Education Program




AWARD FOR EXCELLENCE
IN a regional area

Bogong Centre for Sound Culture/Bogong ELECTRIC

Goulburn Regional Conservatorium for The Goulburn Oratorio




AWARD FOR EXCELLENCE
IN experimental music

Cat Hope for Drawn From Sound exhibition

Ensemble Offspring with Oren Ambarchi and Martin Ng for Ligeti Morphed

Eugene Ughetti, Robin Fox and Speak Percussion for Transducer

Madeleine Flynn and Tim Humphrey & the City of Melbourne for 5 Short Blasts




AWARD FOR EXCELLENCE
IN jazz

Alister Spence and Myra Melford for Everything Here Is Possible

Andrea Keller for the creation, release and presentation of three contemporary jazz projects in 2013

Jonathan Zwartz for the recording The Remembering And Forgetting Of The Air

The Street Theatre for Capital Jazz Project – a nine-day midwinter jazz festival


Site Menu

Search the Website

Login